Eski ahşap parke yüzeylerinin temizliği nasıl yapılır ?

Dempar Lamine Parke Bakımı Nasıl Yapılır

Eski ahşap parke yüzeylerinin temizliği nasıl yapılır ? 

 

Parkeniz uzun yıllar içerisinde yıpranır, kirlenir ve ilk günkü alımlı görüntüsü kaybeder. Bu durumda ilk akla gelen çözüm parkenin yüzeyinin zımparalanması veya teknik tabiri ile Sistre-cila uygulaması yapılmasıdır.

 

Ancak ; her sektörde olduğu gibi parke ve doğal ahşap yer kaplamaları sektöründe de yıllar içerisinde geliştirilen yeni çözümler ile artık buna gerek olmadığını bilmenizi isteriz.

 

Parkenizi 1 gün içerisinde o eski güzel, ilk günkü görüntüsüne geri döndürebilirsiniz. Hem de bu işlemi siz evde yaşarken yapabilirsiniz.

Sistre-cila işleminin tozlu, uzun süren ve gürültülü sürecini, tozsuz ve hızlı bir sürece çevirebilirsiniz.

 

Konuya daha detaylı girmeden önce bu işlemin sadece yağlı yüzeyler için uygun olduğunu ve cilalı yüzeyler için ise üreticinize danışmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca bu bakımın makine ile yapılması gerektiğini de belirtelim.

 

Bu özel bakım sayesinde, iyice kirlenmiş parkeleriniz, sistre-cila işlemine gerek duymadan yenilenmiş olacaktır. Parkenin yüzeyinin temizlenmesi sonrasında yüzey tekrar bir bakım yağı ile yağlanmalı ve korunma altına alınmalıdır.

 

Bu uygulamanın profesyonel ekipler tarafından, bu işlem için özel olarak üretilmiş makine ve solüsyonlar ile yapılması gerektiğini göz önünde bulundurun lütfen. Evinizde veya ofisinizde kendinizin yapabileceği bakımları ise başka bir yazımızın konusu olacak.

 

İlk adımımız, parke yüzeyi üzerindeki tüm kirlerin ve tozların süpürge makinesi ile alınması olacak.

 

Bu bakım ve temizlik için ihtiyacımız olan yardımcı malzemelerimiz ise şunlardır :
 

  • Trio makinesi
  • Kırmızı ve siyah ped
  • Kir sökücü, yüzey temizleyici solüsyon
  • 1 mob (pamuklu olmasına dikkat edin, mikrofiber bez kullanmayın)
  • 2 kova (1 tanesi temiz su için, diğeri de kirli su için)

 

Temiz su kovamızın içerisine 5 litre su ilave ettikten sonra yaklaşık 0,5 litre yüzey temizleyici solüsyon ilave ederek iyice karıştırmalıyız.

 

Mob'umuzu bu hazırladığımız karışımın içerisine daldırıp solüsyonu iyice emmesini sağlandıktan sonra mob'u sıkın ve odanın en dip köşesinden başlayarak 5 m2'lik bir alana uygulayın. Makineli bakım için zeminin iyice nemlenmesi gerekir.

 

Trio makinenize kırmızı veya siyah pedinizi takıp, solüsyonu sürdüğümüz alanların üzerinden ve parkenin suyuna gidecek şekilde yavaş yavaş geçmeye başlayın. Bu işlem sayesinde parke üzerindeki kir ve tozlar sürdüğümüz solüsyon ile tepkimeye girmekte ve parke üzerinde oluşan bir köpük tabaka ile bu kirleri yüzeyden kaldırmaktadır.

 

Bundan sonra yapılması gereken tek şey, köpüğe bağlanmış olan kirin mob'umuz ile silinip alınmasıdır. Bunu yaparken dikkat etmemiz gereken şey ise zemine sürdüğümüz mob'u önce ilk kovadaki temiz su ile durulamak, daha sonra ikinci temiz su dolu kovamız ile tekrar yıkamak olacaktır. Köpüğün tamamı alınıncaya kadar yüzey iyice silinmelidir. Bu işlemi yüzey üzerindeki tüm köpük alınıncaya kadar sürdürmek gerekir. Mob'unuzu ilk duruladığınız su kovası kirlenirse, silme işlemine devam etmeden önce suyu değiştirmeniz önerilir. Bu sayede kirlenmiş suyun tekrar zemin ile temas etmesini önlemiş olursunuz.

 

Yukarıdaki bu adımları 5'er m2'lik alanlar halinde bütün odaya uyguladıktan sonra, tüm odayı tekrar temiz bir mob ile silin ve zeminin en az 6-8 saat kurumasını bekleyin.

 

Kuruma sonrasında parkenin tekrar yağlama işlemi yapılarak ilk günkü gibi görünmesini sağlayabiliriz.

 

 

Parkenin nasıl yağlanacağını ve yağlama işleminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini ise bir başka yazımıza bırakıyoruz.

 

Tüm bu uygulama ve proseslerin profesyonel ekipler ve ekipmanlar ile yapılması gerektiğini göz önünde bulundurun. Burada bahsedildiği gibi yoğun kirlenmiş bir parke yüzeyiniz varsa fabrikamız ile irtibata geçip sizin için bir keşif programı yapmamızı isteyebilirsiniz.

 

 

Kendi başınıza yapabileceğiniz bakım ve temizlik ile ilgili olarak sizlere bir sonraki yazımızı takip etmenizi öneririz. 

 

 

Yeni yazılarımız için Dempar Parquet blog sayfamızı ara ara ziyaret edip, kontrol etmeyi ihmal etmeyin. 

 

Tüm Yazılar için TIKLAYINIZ

 

Sağlıklı, güzel ve mutlu günler dileriz

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız :

 

 

 

Etiketler: lamine parke, parke bakım, ahşap parke bakım, doğal parke bakımı
Eylül 22, 2020
Listeye dön