Lamine Parke Temizliği (kirli yüzeylerde) nasıl yapılır ?

Dempar Lamine Parke Bakımı Nasıl Yapılır

Lamine Parke Temizliği (kirli yüzeylerde) nasıl yapılır ?

 

Lamine Parke Bakımı haftalık veya 15 günde bir yapılan bir işlemdir. Ancak çok kirlenmiş zeminler için özel bir temizlik ve bakım yapılması gerekir.

 

Lamine parke zeminler üzerine uygulanmış olan cila veya yağ ile uzun bir koruyuculuk elde ederler. Gerek cila veya gerekse de yağlı lamine parkeler olsun, her ikisi için de uygulanmasına gereken periyodik bakım ve temizlik işlemleri vardır. Bu işlemlerin ve kullanacağınız temizlik malzemeleri ile ilgili detaylı bilgileri üreticinizden alabilirsiniz. 

 

Özellikle fırçalanmış yüzeylerde en büyük merak edilen soru acaba fırçaların içerisine toz, kir vb. dış etkenlerden kaynaklanan bir birikinti olur mudur ? 21 yıllık uygulamalarımızda gördük ki, fırçalı yüzeyli ürünler evlerde kullanılması sonucunda bu ve yaptığımız takipler ile fırçalı parkelerin çorap, terlik kullanımı ile kirlenmesinin mümkün olmadığını gördük.

 

FIRÇALANMIŞ LAMİNE PARKE TEMİZLİĞİ

 

İşyerlerinin tercihi olan fırçalı lamine parkeler ve özellikle Tek Parça (Plank) Meşe'lerde  ise zamanla fırça içlerine ayakkabı ile gelen kum, toz, kir tarzı birikintilerin işleyebileceği ve zamanalr bu yüzeylerin ilk günkü görünümünden farklı bir karakteristiğe kayabileceği gözlenebilir. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde yapılması gereken kirlenmiş yüzey üzerine özel bir bakım işlemi yapmaktır. 

 

Bu makalemiizn konusu işte tam da bu durum senaryoları için nasıl bir yol izleyeceğimizi anlatmak olacaktır. Ayrıca yazımızın en sonuna eklenmiş olan ve konu ile ilgili olan video bakımın nasıl yapılması ile ilgili zihninizde daha iyi yer etmesine yardımcı olacaktır.

 

LAMİNE PARKE TEMİZLİĞİ ve BAKIMI

 

Öncelikle neler kullanacağımız ile başlayalım. Bu bakım için ihtiyacımız olan ürünler :

a- Mob (Pamuklu olmalıdır, mikrofiber bez kullanmayın)

b- 2 kova (Biri temiz su için, diğeri durulama suyu için)

c-  Organik bileşenli Parke Temizleyici solüsyonu (Rubiomonocoat Flooring Cleaner vb https://www.rmcturkiye.com/ic-mekan-bakim/)

d- Parke yağlı (Rubiomonocoat Universal Maintanance Oil vb)

 

Öncelikle Parke Temizleyicimizi 10 lt su içerisine 1 lt parke temizleyici solüsyonu ekleyerek karıştırıyoruz. Daha sonra diğer kovamıza da bir miktar durulama suyu ilave ediyoruz. Mob'umuzu solüsyonlu su içerisine iyice daldırıp iyice emmesini sağlıyoruz. Mob'un üzerindeki fazla suyu aldırdıktan sonra kirlenmiş parkemiz üzerine bu solüsyonu uyguluyoruz. Parke üzerinde görünür su izinin olmasına da dikkat ediyoruz. Çünkü solüsyon az uygulanırsa etkisi gerçekleşmeyebilir.

 

Bu şekilde temizliğini ve bakımını yapmak istediğimiz yüzey üzerini iyice solüsyon ile kapladıktan sonra 15 dk bekliyoruz.

 

Daha sonra mob'umuzu durulama kovasında iyice temizleyip ve suyunu aldırdıktan sonra parkemizin üzerini kurulamaya başlıyoruz. Bu işlem sırasında olabildiği kadar çok ileri ve geri hareketler ile parkemizin yüzeyini ovar gibi yapıyoruz. Bu parke üzerinde solüsyonun etkisi ile ayrılmış kirlerin mobüzerine geçmesine ve parkenin temzilenmesine yardımcı olacaktır.

 

Mob'umuz kirlendiği zaman durulama kovasında iyice durulayıp aynı işlemleri tekrarlıyoruz. Bu işlem sırasında mob'unuzda kirlenme olması normaldir ve sık sık durulanması, kir'in tekrar zemine yapışmasına engel olacaktır.

 

Bu işlemimizde bittikten sonra artık parkenin kuruması için 2 saat bekliyoruz. BU süre zardında isterseniz odanın camlarını açarak kuruma sürecine yardımcı olabilirsiniz.

 

LAMİNE PARKE'NİN YAĞLANMASI

 

Lamine Parkenin bakım ve temizlik yapılmış yüzeyi kuruduktan sonra sıra parkenin tekrar yağlanmasına geldi. Bunun için yağımızı pamuklu bir rulo ile parke yüzeyine sanki duvarımızı boyar gibi uyguluyoruz. Kat izleri oluşmaması için yumuşak hareketler ile uygulamamızı yapıyor. 

 

Yağlama işlemi sonrasında parkenin en az 48 saat kurumasını bekliyoruz. 

 

Bu süre sonunda parkemizi önce sadece ılık su ile temizleyip, sonrasında ise tekrar haftalık bakımlarımızı yaparak güle güle kullanıyoruz.

 

Bu konu ile ilgili videomuzu aşağıda inleyebilirsiniz.

 

 

 

Yeni yazılarımız için Dempar Parquet blog sayfamızı ara ara ziyaret edip, kontrol etmeyi ihmal etmeyin. 

 

Tüm Yazılar için TIKLAYINIZ

 

Sağlıklı, güzel ve mutlu günler dileriz

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer Lamine Parke konulu yazılarımız :

 

a- Lamine Parke seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

b- Eski ahşap parke yüzeylerinin temizliği nasıl yapılır ?

 

 

 

 

Etiketler: lamine parke, lamine parke temizliği, ahşap parke bakımı, doğal parke bakım ve temizlik
Eylül 26, 2020
Listeye dön