Yerden Isıtma Sisteminde Lamine Parke Kullanımı

Yerden ısıtma sistemlerinde Ahşap Lamine Parke Uygulaması

YERDEN ISITMA SİSTEMLERİNDE LAMİNE AHŞAP PARKE KULLANIMI

 

Yerden ısıtma sistemlerinde Ahşap Lamine Parke kullanımı neredeyse herkesin merak ettiği bir konu. Bu husustaki bir kaç pratik bilgiyi bu yazımızda paylaşmak istiyoruz.  

 

En büyük yanılgılardan biri de Lamine Parke'nin yerden ısıtma sistemi olan bir zemine döşenemeyeceğidir. Masif parke zamanından kalma bir önyargı olan bu husus, artık çok katmanlı, birch kontrplak taşıyıcılı lamine parkelerin üretilmeye başlanması ile kendini güncellemiştir. 

 

Yerden ısıtma tesisatı bulunan konut, villa, işyeri veya residence'larda Lamine Parke uygulama aşamalarını 3 bölüme ayırabiliriz .

 

1- Uygulama Öncesi Dikkat Edilecek Hususlar

 

2- Uygulama Sonrasın Dikkat Edilecek Hususlar

 

3- Yerden ısıtma çalışma ve konfor koşulları 

 

 

Her 3 aşamada da dikkat edilmesi gereken ve hazırlanması gereken birtakım püf noktaları var. Sizlere bu noktarı aşağıda özet şekilde aktarmak istiyoruz :

 

 

1- LAMİNE PARKE UYGULAMA ÖNCESİ DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 

Uygulamaya başlanmadan önce yerden ısıtma sistemi borularının üzerinde an az 6-8 cm kalınlıkta şap olduğunu teyit edilmelidir.

Şapın altında ve üstünde buharlaşma önleyici katman uygulamasının yapılıp yapılmadığı tespit edilmelidir.

Uygulamadan önce sistem açılarak 10 gün boyunca çalıştırılmalıdır.

Bu esnada pencereler zaman zaman açık tutularak hava sirkülasyonu sağlanmalı ve ortamdan yükselen su buharının dışarı atılması sağlanmalıdır.

Sistem kapatıldıktan sonra, parkenin döşenecek mekanda 2-3 gün bekletilmesi sağlanmalıdır.

 

2- LAMİNE PARKE UYGULAMA SONRASI DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 

Uygulamadan 72 saat sonrasına kadar yerden ısıtma sistemi tekrar çalıştırılmamalıdır.

Uygulama bittikten sonra parkenin hava ile temasını kesen ve nefes alışverişini engelleyen naylon gibi koruyucular ile koruma altına alınması sakıncalıdır. Bunun yerine delikli oluklu mukavva kartonu kullanılması tavsiye edilmektedir.

Parke uygulaması bittikten 72 saat sonra sistem 3 gün boyunca 25 °C kazan suyu sıcaklığından çalıştırılmalıdır.

Daha sonra 5 °C aralıklar ile her gün yükseltilerek kademeli olarak istenen sıcaklığa çıkartılmalıdır. En yüksek serpantin suyu sıcaklığı serpantin aralıklarına bağlı olarak 40-45 C olmalıdır.

 

 

3- YERDEN ISITMA ÇALIŞMA ve KONFOR KOŞULLARI

 

En soğuk kış günlerinde dahi, serpantin suyu sıcaklığının en fazla (serpantin aralıklarına bağlı olarak) 40-45 °C olmasına dikkat edilmelidir.

 

Parke yüzeyi üzerinde ölçülebilir en yüksek ısı 24-26 °C olmalıdır. Bu sıcaklık aralığı, parke üzerini kaplayan halı, kilim ve benzeri kaplamaların altında ölçüldüğünde de aynı değerler içerisinde olmalıdır. Şayet daha yüksek sıcaklıklar oluşursa, parke üzerinde çatlama, ayrılma ve şekilsel bozulmaların görülebileceği bilinmelidir.

 

Standartlar dahilinde mantolaması yapılmış ve izolasyon kurallarına uygun hazırlanmış yerden ısıtma sistemlerinde, parke üzerinde ölçülen sıcaklık oda sıcaklığından 2 C fazla olmalıdır. Serpantin suyu sıcaklığı ise, parke yüzeyi sıcaklığının 7-12 C üzerinde olmalıdır.

 

Gece veya gündüz farklarında kombinin ısısının arttırılması ve düşürülmesi tavsiye edilmez. Serpantin suyu sıcaklığının 35-45 C arasında bulunması insanın konfor şartı olan 21-24 C ısının oluşmasına yeterlidir. Sistem sıcak su ısısının (serpantin aralıklarına bağlı olarak) 40-45 C’den fazla arttırılması ve nem oranının düşmesi sonucunda parkelerde çatlamalar, aralanmalar ve boyutsal değişimler gözlemlenebilir. Bu tip oluşumları engellemek için nem oranının %40-60 arasında ve ortam ısısının 18-24 C arasında bulunmasına dikkat edilmelidir.

 

Ortam ısısının yıl boyunca 18-24 °C arasında ve bağıl nem oranının ise tüm yıl boyunca % 40-60 arasında olmasına dikkat edilmelidir. %40 nem oranının altındaki ortamlarda parkelerde fuga oluşumu görülebilmektedir. Parkenin ani ve yüksek nem ve sıcaklık değişimlerinde gösterdiği davranışlar, doğal sebepler olup bir imalat kusuru değildir.

 

 

Parkenin üzerinin halı ve benzer ısı geçirmeyen ve parkenin nefes almasını engelleyecek türden kaplamalar ile kaplanmamasına dikkat edilmelidir. Parkenin hava ile temasını kesecek herhangi bir nesne ile örtülmesi engellenmelidir. Aksi taktirde parkede açılmalar, çatlamalar ve şekil bozulmalarının oluşabileceği bilinmelidir.

 

Sağlıklı, güzel ve mutlu günler dileriz

 

 

Yeni yazılarımız için Dempar Parquet blog sayfamızı ziyaret edip, kontrol etmeyi ihmal etmeyin. 

 

 

Tüm Yazılar için TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer Lamine Parke konulu yazılarımız :

 

a- Lamine Parke seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

 

b- Eski ahşap parke yüzeylerinin temizliği nasıl yapılır ?

 

c- Lamine Parke Temizliği (kirli yüzeylerde) nasıl yapılır ?

 

 

 

 

Etiketler: lamine parke, yerden ısıtma, dikkat edilecek hususlar, uygulama
Ekim 05, 2020
Listeye dön